Bluetooth / Bluetooth Low Energy / Bluetooth Mesh

bg-bt

Standard pro bezdrátovou komunikaci spadající do kategorie WPAN (Wireless Personal Area Network). Nejnovější verzí je Bluetooth 5.0, která byla představena začátkem roku 2017 a definuje tři základní skupiny:

  • Standardní Bluetooth (BR/EDR): Umožňuje propojení dvou zařízení a je vhodný zejména pro nepřetržitý streaming dat (bezdrátová sluchátka, reproduktory, systémy v autě, atd).
  • Bluetooth Low Energy (BLE): Oproti standardnímu bluetooth je levnější a znatelně redukuje spotřebu energie. Odesílání dat probíhá přerušovaně po malých dávkách. Je tak ideálním řešením pro bateriově napájená IoT zařízení, která nepotřebují odesílat velké množství dat. Může pracovat v režimech, jako je P2P (Peer to Peer) spojení či broadcasting (jedno zařízení odesílá, ostatní naslouchají).
  • Bluetooth Mesh: Jedná se o novinku na poli komunikačních technologií. Je to síťová topologie, ve které může každé bluetooth zařízení komunikovat s každým (m:m) a dohromady tak vytvořit rozsáhlou síť desítek, stovek nebo i tisíců zařízení schopných navzájem komunikovat. Je tak vhodná pro řízení, monitorování či automatizaci, ve které je třeba spolehlivý a bezpečný přenos dat a to i na dlouhé vzdálenosti. Bluetooth Mesh je nástavbou nad BLE v4.2. Jelikož se jedná o novinku, není tato technologie ještě příliš rozšířená, avšak díky její využitelnosti lze do budoucna předpokládat její masivní rozmach.
Wi-Fi
LoRaWAN